Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Stihl lancerer sin hidtil kraftigste batteridrevne beskæringssav
Den nye Stihl MSA 240 TC-O leverer et højt drejningsmoment selv ved lave omdrejningstal og har en kædehastighed på 24 meter i sekundet. Det gør den velegnet til større snit i træer, samtidig med at den kompakte konstruktion giver god manøvredygtighed ved arbejde i trækroner og andre trange arbejdsmiljøer.
- Arborister har brug for maskiner, der kombinerer høj ydeevne med lav vægt og god ergonomi. MSA 240 TC-O er udviklet til at imødekomme disse krav og giver brugeren både kraft og smidighed i et kompakt format, siger Clara Bergström, Product Manager hos Stihl Norden i en pressemeddelelse..
Udviklet til professionel træpleje
MSA 240 TC-O vejer 2,6 kg uden batteri og skæreudstyr og 4,7 kg med skæreudstyr og anbefalet batteri. Standardudstyret på den batteridrevne beskæringssav er en 3/8" HEXA-kæde og et Stihl Light 04-sværd. HEXA-teknologien, den lave vægt og maskinens gode balance gør saven nem at håndtere, samtidig med at skæreydelsen er bedre sammenlignet med en Micro-kæde. Som tilbehør kan beskæringssaven udstyres med en komfortløkke til klatresele, hvilket giver øget bevægelsesfrihed ved arbejde i højden.

Den justerbare oliepumpe gør det muligt at tilpasse kædesmøringen til arbejdsopgaven, mens en integreret oliesensor advarer, når olieniveauet er lavt. Saven er udstyret med et LED-display, der giver et hurtigt overblik over maskinens status, samt et lettilgængeligt luftfilter, der gør rengøring og vedligeholdelse nemmere.
MSA 240 TC-O drives af batterier i Stihls nyeste batterisystem, ALLPRO-systemet, der er udviklet til professionel brug, også i regn og våde omgivelser. Det anbefalede batteri er AP 200.0 P, som sammen med den mobile hurtiglader kan oplades til 80 procent på ni minutter. Det gør det muligt at holde arbejdet i gang også gennem lange arbejdsdage i felten.



































































