Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Rapport: Statens kemiforbrug er steget 350 procent
Miljøstyrelsen har opgjort pesticidforbruget på offentlige arealer fra 2020 til 2024. Opgørelsen viser, at det samlede pesticidforbrug er faldet siden seneste opgørelse fra 2020.
Det samlede forbrug af pesticider i 2024 på offentlige arealer var 4.028 kg aktivstof mod 4.928 kg aktivstof i 2020.
Opgørelsen foretages cirka hvert tredje år på baggrund af den politiske aftale om udfasning af pesticider på offentlige arealer.
I opgørelsen opdeler Miljøstyrelsen forbruget i to kategorier af aktivstoffer: let-nedbrydelige og ikke let-nedbrydelige.
Første kategori består hovedsagligt af pelargonsyre, mens anden kategori primært består af glyfosat.

Der er fra 2020 til 2024 sket en markant reduktion i forbruget af de ikke let-nedbrydelige aktivstoffer på cirka 63 procent fra 2.289 til 843 kg.
Det skyldes ifølge styrelsen primært et fald i anvendelsen af glyfosat, som tidligere har udgjort en væsentlig andel af forbruget.
Samtidig er der sket en stigning på cirka 17 procent i forbruget af let-nedbrydelige aktivstoffer fra 2.639 til 3.184 kg, som primært er på grund af brug af pelargonsyre.
Det skyldes, skriver styrelsen, at de let-nedbrydelige aktivstoffer typisk skal anvendes i langt større mængder pr. areal for at opnå samme effekt som de ikke let-nedbrydelige aktivstoffer.
Stigning i staten
Som det fremgår af grafen ovenfor, og også herunder skyldes faldet i det samlede forbrug primært store reduktioner i kommunernes forbrug. For både regioner, staten og baneselskaber har alle skruet op for forbruget.
Og det er altså disse stigninger, som Miljøstyrelsen tilskriver det faktum, at de let-nedbrydelige aktivstoffer skal bruges i større mængder.
Siden den 1. januar 2024 har der desuden været forbud mod brug af pesticider med de 'ikke let-nedbrydelige' aktivstoffer, herunder glyphosat, på arealer, som for eksempel stier, veje og fortove.
Det er blandt andet effekten af dette forbud, med den deraf følgende ændring i pesticidforbruget, man kan se af figuren nedenfor.

Ifølge rapporten blev langt størstedel af forbruget i 2024 brugt på at bekæmpe ukrudt på befæstede og stærkt permeable arealer.
I 2020 brugte staten uden statsejede baneselskaber 57 kg aktivstof af let-nedbrydelige pesticider, mens der blev brugt 222 kg aktivstof af de ikke let-nedbrydelige til i alt 279 kg.
I 2024 er mænden af ikke let-nedbrydelige aktivstoffer faldet til 134 kg, men til genæld er de let-nedbrydelige steget til 843 kg til i alt 977 kg svarende til en stigning på 350 procent.



































































