Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Jacob er glad for sin skidsteer
For maskinfører Jacob Spanggaard Kaspersen er det allerede blevet til mange timer i den JCB 270T skidsteer på bælter, som Kølkær Entreprenør i begyndelsen af 2025 fik leveret fra Reesink Construction Danmark (nu Brøns Construction).
- Der kan jo påmonteres et utal af forskellige typer udstyr, men jeg kører udelukkende med grader monteret, og det er den virkelig god til - også lidt bedre end den maskine, jeg havde før. Den var både lettere og lidt for næsetung. JCB'en her vejer næsten 400 kg mere og er meget stabil, fortæller maskinføreren fra Kølkær Entreprenør A/S.
... udsynet og adgangen til maskinen i en klasse for sig.
Maskinfører Jacob Spanggaard Kaspersen, Kølkær Entreprenør A/S
Alt klares fra joysticks
Grøn Teknik møder ham på en større boligudstykning lidt nord for Silkeborg, hvor Kølkær Entreprenør er i fuld gang med at byggemodne.

Jacob Spanggaard Kaspersen fremhæver blandt andet, at kabinen er særdeles behagelig, og at han kan betjene det meste fra rullerne på de monterede excidor-joysticks.
- Og så er udsynet og adgangen til maskinen i en klasse for sig. Døren er i siden og bommen sidder lavt, så der er ikke noget, der ødelægger mit udsyn, fortæller maskinføreren til Maskinteknik.
Sikker indstigning
Hos den danske JCB-importør, Brøns Construction, fortæller produkt- og salgschef Thomas Frederiksen, at det især er den gode og sikre indstigning, der adskiller maskinen fra konkurrenterne.

- De fleste andre har indstigning foran, hvor man så skal træde over skovlen for at komme ind i kabinen. Ud over at det er mere besværligt, er det faktisk også en kilde til små arbejdsulykker. Så med sidedøren skaber vi en langt mere sikker adgang til maskinen og komfort for føreren, fastslår Thomas Frederiksen.


















.jpg?w=253&h=180)


















.jpg?w=253&h=180)





















