Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Ole Kjærsgaard er død
Maskinhandler Ole Vinther Kjærsgaard er død, 82 år gammel.
Det meddeler hans søn og tredje generation i familievirksomheden S.D. Kjærsgaard A/S, Palle Kjærsgaard, på Facebook.
Ole Kjærsgaard blev født ind i virksomheden, som han havde sin daglige gang i selv efter sin 80-års fødselsdag.
- At sælge traktorer er faktisk det eneste, jeg har lyst til at lave. Jeg har altid levet for den her forretning, og jeg har heller aldrig prøvet andet. Hvis jeg ikke skulle være her, hvad skulle jeg så give mig til?, sagde Ole Kjærsgaard til Maskinbladet i den forbindelse.
Kort efter sin 80-års fødselsdag så Ole Kjærsgaard fjerde generation af familien træde ind i virksomheden i form af børnebørnene Søren Kjærsgaard og Simon Kjærsgaard.
Nu har Ole Kjærsgaard solgt sin sidste traktor, og bisættes fra Frejlev kirke 3. januar klokken 13. Efterfølgende er der mindesammenkomst hos S.D. Kjærsgaard i Frejlev, hvor alle er velkomne, meddeler Palle Kjærsgaard.



































































