Lyt til artiklen:

Hans Holm får forhandlingen af helt ny elektrisk minilæsser

00:00
Hastighed: ???x
02:15

Selv om Hans Holm Maskinforretning endnu ikke har fået den første elektriske minilæsser hjem fra den tyske virksomhed Mona, så har den danske forhandler allerede for tre uger siden solgt den første maskine.

- Jeg har selv kontaktet Mona, da vi har været på jagt efter sådan nogle elektriske minilæssere i lang tid. Så jeg ringede til dem og fløj derefter til Stuttgart, hvor vi havde et møde, og så var der slet ingen tvivl. Det var bare et match med det samme, fortæller Hans Holm, der er indehaver af Hans Holm Maskinforretning i Tinglev.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Også på den netop overståede landbrugsmesse Agritechnica var der stor interesse for de tyske el-maskiner.

rich-media-2
På Agritechnica havde Mona fire elektriske maskiner med - en teleskoplæsser og tre minilæssere. Foto: Marie Linddahl.

- Vi solgte tre-fire stykker af minilæsseren allerede søndag. Men der har også været ekstrem meget fokus på teleskoplæsseren, der også er fuld elektrisk. Den kan løfte 2,7 tons i op til lige godt seks meter i arbejdshøjden.

Importør tester markedet for kompakt el-traktor

Se også:

Importør tester markedet for kompakt el-traktor

Tre forskellige størrelser

Minilæsseren fås i tre forskellige størrelser. Den lille, Lunar, vejer 1.600 kilo, kan løfte 700 kilo og er 97 centimeter bred.

- Den mindste kan køre mellem fem og ti timer, og med en hurtiglader er den genopladet op 1,5 time igen.

rich-media-4
Monas mindste minilæsser hedder Lunar. Foto: Marie Linddahl.

Mellemmodellen hedder Terra og vejer to tons. Den er 1,20 meter bred og kan løfte 1.100 kilo.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Den kan eksempelvis bruges, når der kommer en palle med noget foder, som lige skal løftes af.

rich-media-6
Den mellemste model hedder Terra og kan løfte 1.100 kg. Foto: Marie Linddahl.

Den største model hedder Solara og vejer 2,9 tons med kabine.

- Den kan fået med og uden teleskop - uden teleskop tager den 1.500 kilo, mens den tager 1.300 kilo med teleskop.

rich-media-7
Solara er Monas største elektriske minelæsser. Foto: Marie Linddahl.

Alle tre maskiner har styrekontrollen fra en skærm, hvor der eksempelvis er flere forskellige køremoduler og alle indstillinger af hydraulik.

Hans Holm den 5. trækker på 125 års erfaring

Se også:

Hans Holm den 5. trækker på 125 års erfaring

- Jeg tror, at de alle tre vil kunne gå på det danske marked, men måske det er mellem-serien, der bliver bestselleren. De henvender sig alle til landmænd og hesteejere. Den smalle model kan jo komme ind alle steder, mens de bredere er nogle rigtige kraftkarle, der kan løfte, siger Hans Holm.

Artiklen fortsætter efter annoncen

rich-media-10
Monas maskiner produceres i Kina, men der bliver brugt europæiske produkter eksempelvis i kabinen. Foto: Marie Linddahl.

De elektriske maskiner blev udviklet under i corona-tiden, men virksomheden blev først grundlagt for to år siden. Mona er også navnet på den ene af de to ejere.

rich-media-11
På Agritechnica har der været stor interesse for den elektriske teleskoplæsser Nova. Foto: Marie Linddahl.