Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Grøn maskine passer Gentoftes grønne arealer
Flere og flere kommuner og virksomheder skifter i disse år deres traditionelle, dieseldrevne maskiner ud med elektriske alternativer. Den grønne omstilling kombineret med ønsket om lavere støjniveau, bedre arbejdsmiljø og reducerede driftsomkostninger, driver udviklingen frem.
Det gælder også hos Gentofte Kommune, hvor park- og vejdriftsafdelingen har haft glæde af en elektrisk redskabsbærer fra hollandske AllTrec i omtrent halvandet år.

- Det har været godt at komme over i den. Det er ikke så generende for ørerne længere, fordi jeg ikke behøver at have høreværn på, når jeg kører nu, og jeg kan sågar høre musikken, fortæller maskinfører Bo Gibhardt, da Grøn Teknik møder ham i Øregaard Park i Gentofte.
Rigeligt med kapacitet
Han bruger stort set alle sine arbejdstimer på at holde græsset i kommunen nede med maskinen.
- Vi bruger den kun til græsslåning, og det klarer den rigtig fint. Den kommer godt ud i hjørnerne, og den kan køre på smalle steder også, fortæller Bo Gibhardt.

Med en batterikapacitet på 75 kilowatttimer kan maskinen ifølge producenten køre i op til 16 timer på en fuld opladning. Bo Gibhardt nøjes med at konstatere, at maskinen kan køre lidt over én arbejdsdag på en fuld opladning, lyder det.
- Så der er rigeligt med kapacitet i den, siger han.
Grøn omstilling
Inden Gentofte Kommune investerede i AllTrec 8015F, brugte Bo Gibhardt cirka 30 liter diesel om dagen. Den udgift er nu forsvundet fra regnskabet.

- Vi skal jo med på den grønne omstilling, og så er det ikke kun mig, der slipper for støjen fra dieselmotoren - det gælder også kommunens borgere.
Og overgangen fra diesel til el har været decideret problemfri for græspiloten.

- Der var lige lidt introduktion, og så kørte jeg lidt frem og tilbage, og det var det. Der er naturligvis nogle få ting, man lige skal huske, men generelt er den nem at håndtere, fortæller han.
Hurtigere maskine
Udover de åbenlyse fordele i kraft af forbedret arbejdsmiljø, lavere klimaaftryk og reducerede støjgener generelt har Bo Gibhardt også fået en maskine med lidt flere muskler end den, han havde tidligere.

- AllTrec'en kan køre op til 25 kilometer i timen. Det er noget af en forbedring i forhold til dens forgænger, der maksimalt kunne køre 18 kilometer i timen. Det er en forskel, der kan mærkes. Om man kører i 20 minutter eller en halv time og slår græs, det betyder alligevel en del, siger Bo Gibhardt.
