Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
Tilføj til lytteliste
På lytteliste
Tilføj til lytteliste
Lyt til artiklen:
Hattrick til Bane 2
Sammen med Kvindeligaens anførere kårer Spillerforeningen hvert år Danmarks Bedste Bane.
Efter hver runde vurderer udebaneholdenes anførere den bane, de har spillet på fra 1-5; fra elendig til fantastisk. Vinderen af Danmarks Bedste Bane er den bane, der efter 11 bedømmelser har det højeste gennemsnit.
Og for tredje sæson i træk er Brøndby IF's hjemmebane, Bane 2, Danmarks Bedste Bane.
- Stort tillykke til Brøndby IF med Danmarks Bedste Bane i Kvindeligaen. Spillerne ved, hvad de får, når de møder til kamp på Bane 2: En stabil og ensartet bane kamp efter kamp, sæson efter sæson, siger Thomas Lindrup, chef for spillerrådgivning i Spillerforeningen.
Det er Groundsman-teamet med Per Rasmussen og Christopher Lindberg Udsen, fra Brøndby Kommune, der sikrer den optimale pleje og forberedelse af kunstgræsbanen på Bane 2 til træning og kamp for Brøndby IF.

Ligaens bedste baner er i Aarhus
Sidste sæson havde AGF fire hjemmebaner. I denne sæson har de haft tre. Fortsætter den udvikling har de om et par år bare en enkelt ligesom de øvrige hold i Kvindeligaen.
De tre hjemmebaner har i denne sæson været Ceres Park Aarhus, Ceres Park Vejlby og Fynske Bank Arena i Bramdrupdam.
At have tre hjemmebaner er i sig selv bemærkelsesværdigt.
Endnu mere bemærkelsesværdigt er det, at to af banerne - nemlig Ceres Park Vejlby (5,0) og Ceres Park Aarhus (4,6) - isoleret set er de to bedst bedømte baner, mens kunstgræsset på Fynske Bank Arena (2,0) isoleret set er den dårligst bedømte bane.

Men fordi kåringen af Danmarks Bedste Bane som nævnt beror på en gennemsnitsbedømmelse, må de i AGF tage til takke med en andenplads
- AGF har spillet alle kampe i foråret på den nye hybridbane på Ceres Park Vejlby. Anførerne har kvitteret med lutter topkarakterer - de har elsket det. Det er en positiv udvikling for dansk kvindefodbold, at klubberne nu ikke kun leverer den slags baner til herreholdene, men at også kvindeholdene har adgang til gode baner, slutter Thomas Lindrup.