Lyt til artiklen:

Spansk dumper-import til Øbakke

00:00
Hastighed: ???x
01:08

Spanske Ausa producerer blandt andet dumpere, og fremadrettet er det Øbakke A/S, som har importen i Danmark. Produktserien indeholder otte størrelser af den knækstyrede med dieselmotorer, hvoraf modellerne på 1 og 1,5 tons også leveres i elektriske udgaver.

De to mindste kan desuden leveres med enten højtip eller swivel tip, mens alle andre udelukkende har swivel tip.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Vi har sådan set længe ønsket os en dumperserie i denne størrelse, som jo passer til vores øvrige Takeuchi- og Kramer-maskiner, fortæller salgschef Michael Hansen fra Øbakke A/S til Grøn Teknik.

Ud over de to nævnte størrelser på 1 og 1,5 tons, kommer Ausa dumperne i 2 tons, 3 tons, 3,5 tons, 4,5 tons 6 tons og 10 tons. Samtlige modeller er med førersæde.

rich-media-2
Den dieseldrevne 6-tons model er den næststørste i Ausas program af knækstyrede dumpere. Foto: Torben Jastram.

Ifølge Ausa har dumperserien fremragende holdbarhed og evne til at tilpasse sig enhver overflade.

Store forventninger til kompakt Kramer-læsser

Se også:

Store forventninger til kompakt Kramer-læsser

Øbakke A/S har netop bestilt de første eksemplarer hjem og håber at kunne præsentere et par af maskinerne på Roskilde Dyrskue.