Lyt til artiklen:

JST udvider standen på Roskilde Dyrskue

00:00
Hastighed: ???x
02:27

Roskilde Dyrskue er den vigtigste messe på Sjælland for Maskinfabrikken JST. Så da muligheden bød sig for at udvide standen, var JST hurtig til at gribe chancen. Det giver mulighed for at vise de store redskaber frem, uden at pladsen bliver for trang på standen, lyder det.

Mangeårig tradition

JST deltager i år for 16. gang på Roskilde Dyrskue, så det er efterhånden en mangeårig tradition.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Det var noget nemmere dengang vi startede - der var det bare det, jeg kunne have på ladet og på traileren, griner JST-sælger Jørgen Eriksen, som personligt snart har været med på Roskilde Dyrskue i 30 år.

rich-media-2
Sælger hos maskinfabrikken JST Jørgen Eriksen har snart været på Roskilde Dyrskue i 30 år. Pressefoto.

Igen i år har JST nogle af de helt store redskaber med som for eksempel en GG højtipskovl og den hydrauliske græsgreb, som er et af de mere "ikoniske" produkter fra JST til landbruget. Der er også masser af plads til de store gravemaskineskovle, som for eksempel graveskovle, lerskovle, rotortilt planerskovle og kipbare planerskovle. JST tilbyder et stort udvalg af disse til både de små og de helt store gravemaskiner, og der kommer til at være et pænt udvalg på Roskilde Dyrskue. Skovlene er lavet i højstyrkestål og er derfor både lettere og stærkere end skovle fremstillet i almindeligt konstruktionsstål.

Underholdning til børn og voksne

Roskilde Dyrskue drejer sig selvfølgelig om professionelle relationer, men det er også i høj grad en "familiefest". JST har derfor gravemaskinen klar til børnene og sømblokken klar til de lidt ældre gæster. Så der er igen i år lagt op til et par hyggelige dage på dyrskuet. Skulle du være så heldig (eller dygtig), at du er den bedste med hammer og søm, så har du mulighed for at vinde en Makita boremaskine. Men det kræver altså et besøg på JSTs stand på Roskilde Dyrskue og et par gode slag med hammeren.

Skulle der komme en regnbyge eller to forbi, så er JST som altid klar til at tilbyde kunderne husly i deres telt med glasfacade ud mod standen. Så kan gæsterne nyde udsigten til skovle og andre redskaber fra det tørre og varme telt og samtidig få en god snak med JST-sælgerne, som glæder sig til at tage imod gæsterne på den udvidede stand.